List Pomorskiego Kuratora Oświaty

„Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości. Ani nie ma prawa do przyszłości.” (J. Piłsudski)

Szanowni Dyrektorzy
szkół i placówek oświatowych,
Nauczyciele, Wychowawcy, Pedagodzy
Rodzice i Opiekunowie,
Uczniowie,

Dnia 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II Wojna Światowa. Było to zapewne jedno z  najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski jak i Europy.

Na Westerplatte, u wejścia do portu gdańskiego znajdowała się Polska Wojskowa Składnica Tranzytowa. Był to symbol polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Prawo do utrzymania straży wojskowej na półwyspie przyznała Polsce 7 grudnia 1925 roku Liga Narodów.

O godzinie 4:30 rano 1 września 1939 Schleswig-Holstein odcumował od nabrzeża i ruszył w stronę zakola kanału portowego, zwanego Zakrętem Pięciu Gwizdków. Powoli zaczął zbliżać się do Westerplatte. W kwadrans później działa pancernika otworzyły ogień i do szturmu na Wojskową Składnicę Tranzytową ruszyło ponad 3 tysiące niemieckich żołnierzy z morza, lądu i powietrza.

O 4.45 rozpoczęła się II Wojna Światowa…

Załoga Westerplatte to był jeden oddział wartowniczy składający się ze 182 ludzi. Całe uzbrojenie stanowiło 5 wartowni, 1 działo polowe, 2  działka przeciwpancerne i 4 moździerze. Pomimo przytłaczającej przewagi wroga polscy żołnierze nieugięcie bronili placówki.

W tym dniu pamiętajmy o Tych, którzy byli niezwyczajni, którzy walczyli od 1 września 1939 roku na terenie ojczystej ziemi oraz na wszystkich frontach Europy i świata, tworząc również największy podziemny front i Państwo.

Oddajmy hołd pamięci Wszystkim, którzy polegli, zostali ranni, byli prześladowani, więzieni i mordowani.

Pomorski Kurator Oświaty
Monika Kończyk