Uroczyste nadanie imienia szkole

26. dzień października stanie się z pewnością najważniejszym dniem w historii naszej szkoły. Tego dnia odbyła się uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej nr 89 i Gimnazjum nr 49 w Gdańsku. Naszym patronem został Tadeusz Mazowiecki. Człowiek, którego szef Komisji Europejskiej nazwał „ojcem założycielem nowej Polski i zjednoczonej Europy”.

Zaszczycił nas swoim przybyciem na uroczystość syn Tadeusza Mazowieckiego – Adam Mazowiecki. Uświetnili ją również licznie przybyli goście z panią Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Małgorzatą Omilanowską, Arcybiskupem Seniorem-Tadeuszem Gocłowskim oraz Prezydentem Miasta Gdańska panem Pawłem Adamowiczem na czele. Pojawiły się znane w naszym środowisku osoby: była minister oświaty, radni miasta Gdańska, posłowie na sejm, senatorzy, dyrektor oliwskiego ZOO, przedstawiciele ECS i Hewelianum oraz inni znamienici goście. Uczestnicy przemawiali, wspominali Tadeusza Mazowieckiego i mieli okazję obejrzeć krótką, ale bardzo udaną część artystyczną, w której zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, a także nasi absolwenci.

Przybyły do nas również poczty sztandarowe wielu gdańskich szkół, co dodało naszej uroczystości wyjątkowej rangi. Zaś szczególną radość  sprawiło nam goszczenie w naszej szkołe dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego imienia Tadeusza Mazowieckiego w Tyńcu nad Ślęzą.

Pamiątkami po tej wspaniałej uroczystości będą: kopia rękopisu „Manifestu Listopadowego” stworzonego przez Tadeusza Mazowieckiego i jego wnuczkę, medal, płaskorzeźba z wizerunkiem naszego patrona, zdjęcia, obrazy i książki biograficzne. Część darów wzbogaci  nasz kącik pamięci o patronie. Medalion z wizerunkiem Tadeusza Mazowieckiego zostanie wmurowany w holu wejściowym, a zdjęcia i obrazy będą ozdabiać gabinet dyrektora i sekretariat szkoły. Dzięki wielu szczodrym sponsorom na holu I piętra stanęło popiersie Tadeusza Mazowieckiego.

26. października społeczność szkolna poczuła dumę, że mamy imię Tadeusza Mazowieckiego. Teraz trzeba sprostać jego wielkości, bo, jak powiedział Adam Mazowiecki, wybraliśmy patrona trudnego, ale szlachetnego i wartego naśladowania.

Fotorelację można znaleźć również na stonie miasta Gdańska pod adresem:
www.gdansk.pl/urzad/galeria